Zümrüdüanka Dergisi Yazarları


İlayda Küçükafacan


Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği “öğren”cisi olan İlayda, iflah olmaz bir meraklı ve maceraperesttir. Yeni bir şey öğrendiği zaman verdiği tepkiler ve mutluluk enerjisi korkutucu seviyede olabilir. Kitapların ve insanların birer zaman makinesi olduğuna ve okuyup dinledikçe hayatını uzatabileceğine inanır. Kendisine kolaylıkla bibliyofil denebilir ve özellikle alegorik eserlere düşkündür. Değer yaratmanın ve hayatlara dokunmanın hayatın amacı olduğunu düşünür. Bu sebeple kendisini sürekli bir şeylerle uğraşırken bulabilirsiniz. Yazıları çok bilmiş gelebilir ama aslında sadece “kendi dünyası”nı tasvir etmektedir.
Yazdığı Yazıları Gör

Burhan Kibar


Kendisini her şeyden önce çevreci olarak tanımlar. Okumaktan, öğrenmekten, merak etmekten ve keşiflere çıkmaktan hoşlanır. Bunlardan arta kalan zamanında öğrencilik yapıyor. Boğaziçi İşletme ile çokça kavga etmiş olsa da artık barıştığını ve sevdiğini düşünüyor. Seyahat etmeyi ve kültürlerle tanışmayı kişisel gelişim için vazgeçilmez görüyor. Kendini tanıma yolculuğundan ve yazmaktan da ekstra keyif aldığını söylüyor. Son sözleri ise Cogito Ergo Sum.
Yazdığı Yazıları Gör

Fatih Uyar


Boğaziçi Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrencisi. Kendini geliştirme ve fotoğrafçılık meraklısı. Keşke dünyayı biraz daha gezebilse. Otantikliği çok önemseyip sorgulamanın şart olduğunu düşünür hep. Sosyal bilimler ve edebiyat sevdalısı olup sinema, felsefe ve klasik müziğin kesişimine bayıldığını yazılarında da görebilirsiniz.
Yazdığı Yazıları Gör

Pınar Dereli


Marmara Üniversitesinde Gazetecilik okuyan Pınar için kalem ve kâğıt asla vazgeçemeyeceği derin bir tutkunun olmazsa olmazları. Sanata düşkün, hareketli, enerjisi yüksek biri. Enteresan düşüncelerle aklı hep meşgul. Yeni yerler görmek, gezmek, keşfetmek heyecanı ile dolu. Sohbet etmekten zevk alan, umudun insanı ayakta tuttuğuna inanan ve o da umuda sarılan biri. Fazlaca kitaplarda, birazcık şarkılarda, pek az da hayatta yaşayan biri.
Yazdığı Yazıları Gör

Mina Çekin


Taze bir Psikoloji Bölümü mezunudur. Deneysel psikolog olmak, arzu ettiği kariyer hedefi ve keyif aldığı meslek kimliğidir. Kendi alanı dışında İlgi alanları edebiyat, sanat ve uzaydır. Özellikle de distopik eserler dikkatini çekmektedir. Küçüklüğünden beri bir kenarlara yazmış, üniversitede bülten çıkarmakla ilgilenmiş ve şimdi de Zümrüdüanka Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır. Yazının, kişinin ifadesinde bir iletişim kanalı olduğunu düşünmektedir. Onu daha çok aktarım odaklı serbest yazılar yazarken görmeniz oldukça mümkün.
Yazdığı Yazıları Gör

Mehmet Antep


İzmir Katip Çelebi Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi eğitimi almakta. Okumayı, hayal edip gerçekleştirmeyi, yazmayı ve tiyatroyu çok seviyor. Ömrü boyunca mutlu olduğu hayalleri için yaşamaktan, varlığımızın sebebi insan mutluluğuna ulaşmak ve insanları ulaştırmaktan mutlu olacak. Tiyatro hayalini, çıkardığı dergisinde akademi kurmayı ve çocuklardan, umutlara ulaşmayı hedefliyor. Filmler, oyunlar, kitaplar ve bir trende dünya gezmek mutluluğu nitelendiriyor. Sevginin, aşkın gücüne inanıyor.
Yazdığı Yazıları Gör

Ruveyda Önder


Uludağ Üniversitesi Hukuk Bölümü öğrencisi. Kitaplarla arası oldukça iyi, buna binaen yazmak en büyük hobileri arasında. Arkadaşları kendisini cesur, neşeli ve dobra olarak tanımlıyor. Yeni şeyler tanımaktan/öğrenmekten ve kış sporlarından hoşlanıyor. Amatör olarak da çello ile ilgileniyor. Hedefi ileride birilerinin hayatına etkili dokunuşlarda bulunmak, hayali ise dünyayı gezmek.
Yazdığı Yazıları Gör

Simurg Seçki


Seçki; sohbet ederek birlikteliğin ve paylaşımın keyfine varan gençlerin bunu, kitaplar aracılığıyla entelektüel pencereden de sürdürme motivasyonu ile ortaya çıkardığı bir Simurg Derneği projesidir. Zihin inşası mottosu ile yola çıkan Seçki'de her ay; mitoloji, felsefe, sanat gibi farklı temalardan seçtiğimiz bir kitabı okuyor ve Simurglular ile söyleşiler gerçekleştiriyoruz. Yazılarımızda ise biraz kitaplardan biraz da Simurgluların zihinlerinden ağımıza takılanları bulacaksınız.
Yazdığı Yazıları Gör

Duygu Topaloğlu


Münih Teknik Üniversitesinde Makine Mühendisliği okuyor. Yaratıcılığın içinde olduğu her işe bulaşmayı sever. Yeni şeyler keşfetmek, resim çizmek, fotoğraf çekmek, şiir yazmak, film izlemek boş zamanlarını dolduran birkaç şey. Hoşgörüyü ve nezaketi önemsediği kadar dürüstlüğün bunlar karşısında diz çökmemesi gerektiğini de düşünüyor. Şiirlerini okurken eğlenceli vakit geçirmenizi dileriz!
Yazdığı Yazıları Gör

Atahan Sır


İzmir Ekonomi Üniversitesinde Tıp Fakültesi öğrencisidir. Biraz bilim, biraz sanat, biraz da felsefe ile oldukça fazla bilinmezliği olan şu dünyayı anlamlandırmaya çalışıyor. Bireyin özgürlüklerine inanıyor ama tüm bunların amacının ve anlamının ne olduğunu hiç de bilmiyor. Orada bir yerlerde, çok uzak yıldızların birinde, bizim gibi birilerinin de göğe bakarak tıpkı insanlar gibi ötesini düşlediğine inanıyor.
Yazdığı Yazıları Gör

Berre Arslan


Kendisini genellikle neşeli, daima inatçı, fazlasıyla meraklı ve zaman zaman da kontrol delisi olarak tanımlıyor. Düşünce dünyasınınsa mahşer yerini anımsatacak türden bir hengâmeye sahip olduğu kanaatinde. Olağanüstü detaylar, ilginç gerçekler ve etimoloji hakkında bilgilenmekten büyük bir keyif almakta. Kitap okumayı, özelleştirmek gerekirsek de kişisel gelişim alanındaki eserleri okumayı oldukça seviyor. Farkındalıklarını arttırmaya, daha fazla öğrenmeye ve hayat okyanusuna tutunmaya çalışan biri.
Yazdığı Yazıları Gör

Muhammed Akaca


İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi öğrencisi. Kitap okumak ve dünyayı gezmek hobileri arasında değil, öğrendiği şeylerin çoğunu tecrübe ederek öğrenmiştir hayatta. Beşiktaş ve Liverpool taraftarıdır ve bu konuda espri kaldırabildiğini iddia eder. Sanatın ve sporun pek çok dalına ilgi duymakla beraber, İtalyan kültürüne de çok meraklıdır. Hayata dair beklentisi öncelikle keyif almak olan Muhammed, içimizdeki İrlandalı olduğunu söylemektedir. Arrivederci!!!
Yazdığı Yazıları Gör

Furkan Çankırı


Boğaziçi Üniversitesi'nde Eğitim Bilimci olma sürecinde. Hikâye koleksiyonerliği, psikoloji ve yürüme eylemi ile hemhâl olarak kırılgan gerçekliğinde şaşkınlıkla yol almaktadır. Vazgeçilmez tutkusu Eurovision olan yazarımız, dünya vatandaşlığı hayali gütse de fazlasıyla Çanakkale sevdalısı. Biraz hayatı anlama çabası, biraz beşerî kültür, biraz da ne yaşıyorsa işte. Peki ya anlatmasa? Öylesini hiç sevmedi.
Yazdığı Yazıları Gör

Havva Nur Ünal


Özyeğin Üniversitesinde Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret öğrencisi. Spiritüel konular üzerine çokça okuyan ve yazmaya çalışan, inanılmaz sabırsız ama sabırlı biri olabileceğine kalpten inanan, hayata haftanın 8 günü pozitif bir pencereden bakmaya çalışan, büyük hayaller kuran, inancı ve motivasyonu yüksek ve etrafındakilerin de kendine inanmasını sağlamada iyi olduğunu düşünen biri. Kendini bir koç gibi hissettiği zamanlar oluyor, acaba bu bir tutku mu ve hep bunu yapabilir miyim diye düşünmeden de edemiyor! Hayata büyük bir amaç için geldiğine kalpten inanıyor ve onu bulmak için her dakika her an hayatı gözlemliyor.
Yazdığı Yazıları Gör

Ceyda Çeltik


Sakarya Üniversitesinde Yönetim Bilişim Sistemleri okuyor. Onun dünyasında kalıplara, kalıplarda kalıp çıkamayanlara rastlayamazsınız. Bugün dünden, yarın bugünden iyi olmak en büyük arzusu. Her renge maruz kalıp her sohbete atılmaya bayılıyor. Yeni hobi edinmeyi, enstrümanlarla haşır neşir olmayı, çizim yapmayı seviyor. Elindeki kalemin zihnindeki fırtınaları dindireceğini umuyor.
Yazdığı Yazıları Gör

Oğuzhan Akbaş


Boğaziçi Üniversitesinde Endüstri Mühendisliği öğrencisi. Kendisini olabildiğince çeşitli konuda donatmakla ilgileniyor. Sohbet etmekten, gülmekten, eleştirmekten, tartışma çıkarmaktan hoşlanıyor. Yazarak güncel zihin dünyasının kaydını tutma gayreti ileride buraların değerleneceğine olan inancından.
Yazdığı Yazıları Gör

Begüm Şahin


Türk-Alman Üniversitesinde Moleküler Biyoteknoloji okumakta, disiplinlerarası çalışmaktan da hoşlanmakta. Çok renklilikten keyif almakta ve bu keyfi hayatının tüm bileşenlerine yedirmeye çalışmakta. Doğadan ve doğal olandan yana. Bazen konuşamadıklarını veya konuşulmayanları müzikle anlatmaya çalışmakta. Bazense çektiği bir fotoğraf karesi, içini yansıtmakta. Detaycı ve deneyime meraklı, öğrenmede inatçı. Yürürken düşünmeyi sever, yazları bisiklet sürer.
Yazdığı Yazıları Gör

Esra Nalbantoğlu


Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde okul hayatına devam ederken yeni farklı keşiflere çıkmaya bayılan birisi. Gezelim, görelim, deneyimleyelim, öğrenelim ve anlamlandıralım diyerek yaşıyor; insanın ve doğanın sunduğu alanlarda ‘Neden?’ sorusuyla seyahat ediyor. Etki alanını genişletip başkalarının da etki alanına girerken yakaladığı kesişimlerle kombinasyonların gücüne inanıyor ve yeni ufuklar açmak istiyor. Ayrıca onu tenis oynarken ya da gezdiği yerlerde sevdiği manzaraları fotoğraflarken görebilirsiniz.
Yazdığı Yazıları Gör

Nursu Sofugil


Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü son sınıf öğrencisi. Çevresindeki insanların enerjisiyle mutlu olup sürekli daha farklı deneyimlerin içinde bulunmak için kendisini teşvik eden biri. Bunlarla beraber kendisini fazla meraklı olarak görüyor ve sorular sorarak düşünmeyi çok seviyor. Yazma eyleminin insanı iyileştirip kendiyle yüzleştirdiğini ve bu yüzden yazdığını belirtiyor.
Yazdığı Yazıları Gör

Su Kutan


Fiziksel olarak dev olamasa da bilgilerini devleştirme hedefindedir. Hayatta en çok sevdiği şeylerden biri dans etmek, diğeri de yazmaktır. Nedeni bilinmez fakat yazı yazmayı konuşmaktan daha etkileyici bulur. Kendisini en iyi ifade etme şekli olan yazma eylemi, gelecek hedeflerinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Aynı zamanda dans etmek ve yazmak kadar önem verdiği bir unsur vardır: Hayal gücü. Hayal gücünün kullanılmadığı bir yaşama inanmayan bu kişilik, asla ama asla hayal kurmaktan vazgeçmeyeceğine emindir. Çünkü biliyordur ki her gerçek bir hayalden oluşmuş ve günümüzü şekillendirmiştir.
Yazdığı Yazıları Gör

Umutcan Çaylak


Beykent Üniversitesinde Yeni Medya öğrencisi. Hayalperest ve duygusal olan Umut, anda kalmayı bir sihir numarası olarak görür. Kitap okumayı sever ve kitapları birer evren kapısı olarak görür. Onların canlı ve dünyaları olduğunu düşünür. Okuduğu kitapları rüyasında görür ve hatta okuduğu sahneler aklında canlanır. Hatta 10 sene öncesinden hatırladığı bir sahne hâlâ aklında resim şeklinde canlanmaktadır. Yazılarını yazarken müzik dinlemeyi ve duygularını serbest bırakmayı sever. Yeni başladığı bu yazma yolculuğunda sizleri de kendi evrenine davet etmektedir.
Yazdığı Yazıları Gör

İrfan Özer


Kadıköy Anadolu Lisesi mezunu olup Boğaziçi Üniversitesinde iktisat öğrencisidir. Dergi ekibinin kendisinin potansiyelini bilmesi sebebiyle zorla yazar olarak tutuluyor. Kendisinin gevşekliği oldukça zeki yaklaşımlar doğuruyor. Moda sahilde buluşmanızda yarar var.
Yazdığı Yazıları Gör