Sancılar – Sanrılar
Ocak 8, 2019
Kısmen Orta Çağ ve Büyük Ölçüde Cadılık Üzerine Loş Bir Sohbet
Ocak 8, 2019

Aslan Yürekli Richard

I. Richard, diğer adıyla Aslan Yürekli Richard, 8 Eylül 1157’de Oxford’da doğuyor. Gençlik yılları ve özellikle eğitimi hakkında pek bir şey bilinmiyor ama Fransızca yazdığı şiirlerin de varlığıyla eğitimli olduğu varsayılıyor. Ama bu ihtimale karşı enteresan bir gerçek daha var. Küçüklüğünü İngiltere’de geçiren Richard İngilizceyi şu an bu yazıyı yazan benden veyahut 2-3 gün sonra okuyacak senden daha kötü konuşması gibi bir gerçek.

Mevzu şu ki bizim elemanın dedesinin dedesi I. William Normandiya Düküykenken rahat durmaz ve İngiltere’yi işgal eder. 5 yıl kadar süren savaşlar sonucunda İngiltere’nin kralı olur ve neredeyse XV. yüzyıla kadar İngiltere aristokrasisi Fransızca konuşur. (Gereksiz bilgilerle sizi donattığıma göre konuya dönebiliriz.)

Daha 16 yaşındayken altındaki orduyla babasına karşı ortaya çıkan bir isyanı bastırmıştır. (Ben 17 yaşındayım ve en büyük başarım 6 dilde küfredebilmek.) Bu yetenek ve güce rağmen Richard abimiz tahta çıkmayı pek beklemiyordu çünkü zaten kendisinden büyük iki varis vardı. Babası ile adaş olan büyük abisi 1183 yılında tam bağımsız olmak için (Osmanlı’daki gibi varislerin kendi toprakları var) babasına isyan ediyor ve isyanı tam bastırılacakken hasta olup ölüyor. Diğer varis Geoffrey 3 yıl sonra Paris’te bir şövalye turnuvasında kazara ölüyor. 1189 yılında babasının da ölümüyle adının birincisi olan Richard tahta geçiyor. Richard tahta geçiş töreninden tüm kadınları ve Yahudileri kovuyor. Bazı tarihçiler o gün Yahudilerin soyulup kamçılandığını ve sonra da saraydan atıldıklarını söylerler. Bu olaydan sonra kralın Yahudilerin öldürülmesini emrettiği yönünde bir söylenti ortaya çıkar, Londra halkı yerli Musevilere saldırır ve hatta bazılarını zorla vaftiz ederler.

Bu sırada Avrupa’da Müslümanların Kudüs’ü geri aldığı duyulur. Richard tahta yeni çıkmış biri olarak kendini kanıtlamak ister, en azından ben böyle düşünüyorum, ve Kudüs’ü kurtarma görevini üstlenir. Ülkeyi kardeşi Yurtsuz John’a bırakır ve sefere çıkar.

Not: John ülkeyi çok adaletsiz yönetir. Halk fakirleşir, hatta Robin Hood efsanesi bu dönem ortaya çıkar. Akdeniz’de ilerlerken Richard’ın kardeşini ve nişanlısını taşıyan gemi fırtınaya kapılıp Kıbrıs sahillerine vurur. Bizans’a bağlı Kıbrıs yönetimi esirleri salmaz ve Haçlı Ordusu Kıbrıs’ı işgal eder. Böylelikle II. Selim’in fethine kadar sürecek olan bir Latin Krallığı kurulur. Nişanlısıyla da Kıbrıs’ta evlenirler. (Richard’ın asla çocuğu olmamasından ötürü hala eşcinsel olduğuna dair söylentiler vardır.)

Kutsal topraklarda büyük zaferler elde edilir, fakat Selahaddin Eyyübi komutasındaki Ordu savunma ile yetindiği için Haçlıların yemek ve su kaynakları azalır, alışık olmadıkları sıcağa da dayanamayınca antlaşma imzalanır. Buna göre Hristiyan hacıları kabul etmek şartıyla Kudüs idaresi Müslümanlarda kalacaktır.

Avrupa’ya geri dönerken Kutsal Roma İmparatoru VI. Henry’e esir düşer. Henry’nin ordu için paraya ihtiyacı vardır ve yüklü bir fidye karşılığında Richard’ı bırakır. Richard mapus hayatı yaşarken Normandiya işgal edilir. Richard döndüğünde Normandiya’yı himayesine geri almak ister. Bir amatör okçu tarafından omzundan vurulur ve kangren olup ölür.

Ölmeden önce çocuğu affettiği söylenir, ama çocuğun derisi yüzülür ve sonra da asılır. Richard 10 yıl kadar İngiltere Kralı olmuştur ama bu sürenin sadece 6 ayı İngiltere’de olduğu söylenir. Richard “Aslan Yürekli” sıfatına yakışır bir şekilde tüm ömrünü at üstünde geçirmiştir. Şu an kendimi Alperen Onatkan Yılmaz’ın* görevini çalmış gibi hissediyorum. Bugün de hiçbir işinize yaramayacak şeylerle başınızı şişirdiğime göre rahatça yarınki sınavlarıma çalışabilirim.

 

*Zümrüdüanka Dergisi’nde tarih üzerine yazılar yazan birey.Paylaşmak Güzeldir:

İrfan Özer
İrfan Özer
Kadıköy Anadolu Lisesi mezunu olup Boğaziçi Üniversitesine başlamış bulunmakta. Dergi ekibinin kendisinin potansiyelini bilmesi sebebiyle zorla yazar olarak tutuluyor. Kendisinin gevşekliği oldukça zeki yaklaşımlar doğuruyor. Moda sahilde buluşmanızda yarar var.