Oğullar ve Rencide Ruhlar
Mart 3, 2022
Ekmek Ahlakı
Mart 3, 2022

Yaşam Bir Kaçış Değil, Arayıştır

”Unutma, Mutlu Bir Hayat Çok Az Şeye Bağlıdır”* stoacı filozof Marcus Aurelius’un mutluluğu elde etmenin sanıldığından daha kolay olduğunu ve komplike değişkenlere bağlı olmadığını anlattığı kitabı. Yazının başlığı da kitabın 3.bölümünden direkt alıntı.

Henüz kitabı bitirmemiş olsam da üzerine düşüne düşüne okuduğumu söylemem gerek, kitap seni birçok farklı sorguyla baş başa bırakıyor ve bunların üzerine düşündükçe farkındalığın artıyor. Ama ben bu yazımda beni en çok etkileyen kısmı üzerinde durmak istedim: “Yaşam bir kaçış değil, arayıştır.”

Her zaman sorunların bulunduğum yerle alakalı olduğunu düşünenlerdendim. Eğer oradan uzaklaşırsam sorun da çözülür, ben de daha mutlu biri olurum diye düşünürdüm. Bir nevi kaçmak isterdim. Yepyeni bir yere gitmeliyim ve yepyeni bir hayat kurmalıyım! Dünyanın öbür ucuna taşınmalıyım ve çok mutlu olmalıyım!

“Yaşam bir kaçış değil, arayıştır.” Mutluluğu, huzuru, sorunsuz yaşamayı, kolaylıkları arıyorum ama kaçarak bunları bulamıyorum, bulamayacağım.

Marcus’un mutluluk felsefesinde her şey zihnimizle alakalı, bir sorun varsa zihnimizde çözülmesi gerekiyor. Nereye gidersek gidelim zihnimizi yanımızda götürüyoruz. Bu yüzden insanın inzivaya çekilmek, uzaklaşmak, insanların olmadığı bir yere taşınmak istemesinin bir şey değiştirmeyeceğini söylüyor, çünkü zihnindeki bütün kaygılar, korkular, olumsuz düşünceler de seninle geliyor. 

“İnsanın bulunduğu her yer, her an için bir cennet hatta bir inziva ve huzur alanı olabilir.” İnsan kendiyle kalmalı, düşünmeli, zihninde akan düşünceleri bir yere bağlamalıdır. Zihnimizde olumsuzluklarla, hayal kırıklıklarıyla yaşarsak dünyanın öbür ucuna da gitsek bu duyguları hissedeceğiz. 

Zihnimiz bizi diğer canlılardan ayıran özelliğimiz, biz düşündükçe, sorguladıkça mutluluğu bulabiliriz, gideceğimiz hiçbir yerde bambaşka bir mutluluk çeşidi ve bambaşka bir huzur yok. O zaman zihnimizi eğitme vakti!


*Marcus Aurelius, Unutma Mutlu Bir Hayat Çok Az Şeye Bağlıdır (2019). Yayıma Hazırlayan: Özlem Esmergül. İstanbul: Destek Yayınları. https://books.google.se/books?id=S9sCEAAAQBAJ&pg=PT22&lpg=PT22&dq=ya%C5%9Fam+bir+ka%C3%A7%C4%B1%C5%9F+de%C4%9Fil+aray%C4%B1%C5%9Ft%C4%B1r&source=bl&ots=GdOs0Z-Tpo&sig=ACfU3U0tzMXQGG6YX_JIwbxDVQ30PHpo9g&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwjvz6uWpd71AhXcSPEDHeIlAPgQ6AF6BAgTEAM#v=onepage&q=ya%C5%9Fam%20bir%20ka%C3%A7%C4%B1%C5%9F%20de%C4%9Fil%20aray%C4%B1%C5%9Ft%C4%B1r&f=false Paylaşmak Güzeldir:

Havva Nur Ünal
Havva Nur Ünal
Özyeğin Üniversitesinde Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret öğrencisi. Spiritüel konular üzerine çokça okuyan ve yazmaya çalışan, inanılmaz sabırsız ama sabırlı biri olabileceğine kalpten inanan, hayata haftanın 8 günü pozitif bir pencereden bakmaya çalışan, büyük hayaller kuran, inancı ve motivasyonu yüksek ve etrafındakilerin de kendine inanmasını sağlamada iyi olduğunu düşünen biri. Kendini bir koç gibi hissettiği zamanlar oluyor, acaba bu bir tutku mu ve hep bunu yapabilir miyim diye düşünmeden de edemiyor! Hayata büyük bir amaç için geldiğine kalpten inanıyor ve onu bulmak için her dakika her an hayatı gözlemliyor.