“Mes Que Un Club”: FC Barcelona
Aralık 8, 2018
Düzen, Sorgu ve Sisteme Dair Bir Başlangıç
Aralık 8, 2018

Şeytanı İnsan Şeklinde Hayal Ederlerdi

Merhabalar, hatırlarsanız sizlere bir önceki yazımda yeni yeni emeklemeye başlayan, etrafındakilerin farkına varmaya ve onları keşfetmeye çalışan, yaşanan olayları anlamlandırma çabasında olan 4 aylık bir orangutan olduğumdan bahsetmiştim. Aradan 3 ay geçti, bu süre boyunca eminim birçoğunuzun hayatında sizleri etkileyecek irili ufaklı birçok değişim gerçekleşmiştir. Peki, bir orangutan olarak benim hayatımda neler değişti?

Son 3 ayda birçok hayvanla ve insanla, hatta insan görünümlü hayvanlarla bir arada bulundum ve anlamlandıramadığım birçok şey oldu. Bunlardan bir tanesi de insanoğlunun dünyayı sadece kendisi için yaratılmış sanmasıydı. Hayvanları sadece kendileri için dünyaya getirilmiş birer canlı olarak düşünmeleri hayret vericiydi. Onlarsız bir dünya olabileceği fikrini kabullenmiş bir şekilde, resmen ahmakça yaşıyoruz. Benciliz hem de ne biçim. Eğer bir şeyin, bize bir faydası yoksa hayatımızda hiçbir önemi bulunmuyor. Kısa hayatımızda, küçük pencerelerimizden çoğunca küçük beynimizle böyle düşünmekteyiz.

 

Ne yazık ki bunlar çok korkunç ve haksız düşünceler. Bilimsel çalışmalar sonucu ortaya çıkan veriler gösteriyor ki arıların olmadığı bir dünyada, Dünyanın sadece 4 yıllık bir ömrü bulunuyor. Hayvanlar yaşam için bu kadar önemliyken bizlerin onları bu kadar görmezden gelmemiz, üstüne yaşam alanlarına gökdelenler dikip yuvalarını dağıtmamız; bu da yetmiyormuş gibi onlara sirklerde eziyet ederek bizleri güldürmelerini beklemek sizce de acizce değil mi? Bu nasıl bencilce kendini tatmin etme durumudur? Şüphesiz eğer ki hayvanların dini olsaydı, şeytanı insan şeklinde hayal ederlerdi!

Belki de veteriner fakültesinde dört yıl geçirmiş olmak hayvanların hayatımızdaki önemini anlamamı daha da kolaylaştırmıştır. Hayvanların yaşamına baktığımız zaman, onların da insanlar gibi beslenme, barınma, üreme ihtiyaçlarının olduğunu görmekteyiz. Dört yıl boyunca hayvanlarla ilgili birçok olay yaşadım ve şuna değinmek isterim ki, hayvanlar günümüz insanlarından daha fazla insani denilebilecek duygulara sahiptir. Sözde diğer canlılardan farkımız, bize verilmiş olan akıldır. Ancak öyle gözüküyor ki, bedava verildiği için mi bilmem, birçoğumuz aklını kullanma niyetinde değil. Artık cidden etrafımızda hayvanların da olduğunun ve onlarsız bir dünyanın olamayacağının farkına varmamız gerekiyor. 7 aylık bir orangutan olarak sizden etrafınızda yaşadığınız hayvanlara, insanlara ve insan görünümlü hayvanlara sahip çıkmanızı rica ediyorum. Keşfetmek ve sorgulamak için ışığınız bol olsun, günaydınlar olsun efendim…Paylaşmak Güzeldir:

Emre Canbulat
Emre Canbulat
Erciyes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi. Hayvanlara yardımı dokunacak işler yapmak istiyor. Hobi olarak fotoğraf çekiyor, ata biniyor, bisiklet sürüyor. Gerçek anlamda bir otostop gezgini. Gündelik yaşam ve sanat üzerinde şeyler yazarken rastlayabilirsiniz kendisine.