İnsanın anlam arayışı üzerine : Aşk
Haziran 8, 2018
Başımızın Belası Dolar
Haziran 8, 2018

21 Gün

1960’lı yıllardan günümüze gelen bir süreç üstünde duracağım bu ay. Aslında süreçten çok sürecin öznesi olanlara küçük bir atıf amacım, rahatlatmak adına. Yani olayım sınav ve sınav öğrencileri.

Hepimizin bildiği gibi hayatımızda kıpırdamaksızın yerini koruyan bir sınav sistemi mevcut. Bu mevcut sistemde üniversite hayali kuran öğrencilerimiz için de temiz olarak son 21 gün. Kaygı, stres, korku, heyecan sayabileceğimiz daha nice olumsuzlukları barındıracak olan 21 gün. Anne-babalardan nasihat üstüne nasihat, en destekçi öğretmenden sert konuşmalar, arkadaştan gelen bıraksam mı, seneye mi denesem acaba söylemleri ve sonunda ‘yeter!’ çığlıkları.

Öncelikle sakin ol! Hayatında seni psikolojik olarak yıpratan bir dönemin içindesin şu an ve bu dönemi seninle paylaşan milyonlar var, topluluk duygusu insanı her zaman rahatlatır nefes al ve yalnız olmadığını bil, bu bir. Daha sonra sürekli olumlu ve pozitif olmak nasıl psikolojik açıdan bir sağlık durumu atfetmiyorsa aynı şekilde sürekli stres, yapamayacağım duygusu da aynı şekilde sağlıklı bir psikoloji doğurmaz aksine zaman kaybettirir ve kendini kaybetmeye kodlamana sebep olur. Yapabilme potansiyelin olanları keşfet, önündeki sürece yayarak harekete geç, bu iki.

Seni senden iyi bilen bir kişi daha yok yeryüzünde. Sürekli birilerinden bir şey duymak için çırpınma. Kim olursa olsun insanların sana kurdukları cümlelerin hep bir son kullanma tarihi vardır. Yani sen önce kendini bilecek sonra da kendine güveneceksin! E ama bu çok sıradan farklı bir şey yok mu bu yazıda diyebilirsin, kurulan cümleler fark yaratmaz kurulan cümlelerle farkı yaratacak olan sensin bu da üç.

Yukarıda bahsettiğimiz üzere hayatımız boyu bizi, yaparsın, sen başarırsın, kendine güven-lerle yüreklendirmeye çalışan birçok kimse olmuştur. Ama bu laflar söylenirken akşam iyi akşamlar, gündüz günaydın gibi alışmışlık barındıran söylemler haline gelmiştir. Dolayısıyla sevgili öğrenci sana kurulan her cümle senin o cümleyi yaşadığın kadardır, azıyla da çoğuyla da ilerletmen gereken bir sürecin içinde olduğu unutma, az yapsan da en iyisini çok yapsan da en iyisini hedefle! Yolun açık olsun…Paylaşmak Güzeldir:

Gülden Özbek
Gülden Özbek
Eğitim hayatında yaşadığı zorlukların, imkansızlıkların ve yönlendirilememenin boşluğunu aynı çevrede yaşayan neslin de karşılaşmaması için kendi memleketinde iş hayatına atılan; gençlere, gençliğe, öğretmeye ve öğrenmeye aşık bir öğretmen. Yeni nesle sorgulamayı ve düşünmeyi öğretmek onun için bir tutku. Hiç boş durmayan felsefenin hakkını vermeye çalışan bir düşüncesever. Onu sürekli gülümserken görebilirsiniz. Hayata karşı duruşunu gülümseyerek koruduğunu söylüyor. Görünüş ve gerçeklik ayrımını görmenizin çokça mümkün olduğu biri, ne kadar makul ve ne kadar sakinse bir o kadar enerjik ve çılgın taraflarını görmeniz de mümkün.