Kısmen Orta Çağ ve Büyük Ölçüde Cadılık Hakkında Loş Bir Sohbet -2
Şubat 8, 2019
Hişt Hişt
Şubat 8, 2019

Başarı”sızlık”

Konuk Yazar: Ceren Şahin

“Gitmem gereken yere giderek öğreniyorum.” Çok severek okuduğum bir kitaptan alıntı bir cümledir bu.

Öğrenmek istediği şeyi kaçımız gitmesi gereken yere giderek öğreniyor? Kolaya kaçmadan, kestirme yollar aramadan. Kaçımız asıl öğrenilen şeylerin varmak istediğimiz amaca uzanan yolda harcadığımız emeğe bağlı olduğunu farkında?

Bazı şeyleri her gün okusak her gün görsek veya duysak dahi fark edemiyoruz. Ta ki hayat bize fark ettirene kadar. İşte ben de okuduğum bu cümleyle fark ettim hatamı. Başarısızlıklarımız da bizi gideceğimiz yere götüren bir yol değil midir? Kendimize tutunup kendimizle el ele verip düştüğümüz yerden ayağa kalkmak gerekmez mi? Başarısızlıklarımızı kendimize birer merdiven yapıp başarıya tırmanmak varken neden bu sızlanma, kendimize yaptığımız haksızlıklar?

Çok sevdiğim arkadaşlarımdan biri, Ankara IF Performance Hall’de her ayın son pazartesi günü düzenlenen “Fuck Up Nights”a katılıyor. Hiç gitmesem de etkinliğine içeriğine dair bilgi edinme fırsatı buldum. Sahneye çıkıp başarısızlıklarınızı diğer insanlarla paylaşıyorsunuz ve aslında bu da devamında bir başarı getiriyor. Başarısızlıkları ortaya koyabilme başarısı.

Başarısızlıkları ortaya koyabilmek, birer kağıt gibi masaya serebilmek kolay değil. Keza kabullenebilmek de öyle. Peki ne yapacağız, nasıl kabullenip yeni başarılar yaratacağız. İşin sırrı dürüst olup kendimize şunları söyleyebilmekte:” Evet, başaramadım. Belki bir sonraki denememde de başaramayacağım. Ve belki bir sonrakinde de. Ama ben varım, nefes alıyorum ve buradayım. Biliyorum ki nefes aldığım sürece denemeye devam edebilirim. Denemeye devam ettikçe de başarabilirim. Ben varım ve başarabilirim!”

Kötü geçen bir sınav sonrası, bozulan ilişkilerden sonra oturup düşünülen o uzun saatler sırasında kendimi küçücük ve yetersiz hissettiğimde bunları düşünürüm. En önemlisi “biz”iz. Önce dürüst olmakla işe başlamalı, sonra içimizdeki umuda tutunup inancımızı kendimize yol yapmalıyız. İşte ancak o zaman görebiliriz, gitmemiz gereken yere giderek varıyoruz, başarıya giden yolda yeni tohumlar ekiyoruz.Paylaşmak Güzeldir: