Uzak
Ağustos 8, 2018
Felsefe Sizi Nasıl Bir Lider Yapar
Ağustos 8, 2018

Orangutan

Şu zamana kadar hayatında senin için en önemli şey ne oldu deseler, tereddütsüz kendimi aramam oldu derim. Ama öyle böyle aramak değil, bildiğin köküne kadar inip her şeyi tek tek sorgulayarak, sonuçlarını analiz ederek. Harbi ben eskiden ne yapıyordum? Yaşıyor muydum? Seviyor muydum? İnsan mıydım? Veya bir orangutan?

Bilen bilir geziyordum bolca, kitap okuyordum, fotoğraf çekiyor, ata biniyordum hatta emin olun daha fazlasını yapıyordum. Peki bunların kaçını gerçek anlamda yapıyordum?

İnsan ne değişik bir varlık. 21 yıldır yaptığı yaşamak eyleminin aslında çok da bilinçli yapmadığını fark etmesi çok değişik bir duygu. Bir şeylerin farkına varınca nasıl bir anda hayatı bu kadar değişebiliyor? Özellikle bu 21 yıl boyunca kendinden emin bir şekilde hareket eden bir orangutanı nasıl böyle alt üst edebiliyor? Çoğu zaman sahtekar olduğumuzu aslında yeni öğreniyor gibiyim. Çünkü ortalama olarak ergenliğe giriş zamanlarından beri bir şeyler aramakta olduğumu düşünürsek çoğu zaman ben kendimi biliyorum yaptığım ufak başarılar sonucunda bir şey oldum edasında hareket ediyordum. Eminim birçoğumuz da böyle. Fakat bazen bazı yaşantılar sonucu veya içsel dürüst düşünceler sonucu ve biraz da cesaretle birlikte gerçekle yüzleşiyorsunuz. Harbiden sizlere sormak isterim ne kadar kendinizi tanıyorsunuz? Farkında olmadan birilerine göre mi hareket ediyorsunuz? Çuvaldızı biraz kendinize batırma zamanı bence. Sizce de kendimizi kolay kandırmıyor muyuz şu sıralar?  Eskiden kendimi tanıdığımdan o kadar emin hareket ederken yaşanan olaylar sonucunda gerçek anlamda çok da tanımadığımı fark etmem biraz geç olmuş olabilir ama hiç fark etmemekten çok daha iyi olduğu düşüncesindeyim. Tekrardan öğreniyorum kendimi. Bağımsızlığını ilan eden ülkeler gibiyim; heyecanlı, girişken ve kendi benliğine aç. Şu sıralar 4 aylık bir orangutan olarak bir vücutla değil bir beyinle sevişmenin hazzı içerisindeyim.

Kendinize zaman ayırmanız, sorgulamanız ve aydınlanmanız dileğimle; GÜNAYDINLAR OLSUN EFENDİM.

 Paylaşmak Güzeldir:

Emre Canbulat
Emre Canbulat
Erciyes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi. Hayvanlara yardımı dokunacak işler yapmak istiyor. Hobi olarak fotoğraf çekiyor, ata biniyor, bisiklet sürüyor. Gerçek anlamda bir otostop gezgini. Gündelik yaşam ve sanat üzerinde şeyler yazarken rastlayabilirsiniz kendisine.